3 סוגי ביטוחי רכב שכדאי להכיר

שתפו את הכתבה עם חבר/ה עכשיו!

כתבות נוספות בנושא

כשמזכירים את המושג ביטוח רכב, מדברים על כלל הסוגים של ביטוחי רכב.

 

ביטוח חובה

ביטוח חובה כשמו כן הוא, חובה. נהיגה ללא ביטוח זה מהווה עבירה פלילית ולכן, כל נהג בישראל מחויב ברכישת הביטוח על מנת לעלות על רכב. ביטוח החובה הוא תוצר של הוראת "פקודת ביטוח רכב מנועי" משנת 1970. הביטוח הוא בגין פגיעות גופניות כתוצאה משימוש ברכב המבוטח – הן לנהג ולנוסעי הרכב והן לצדדים שנפגעו ממנו – נהגים אחרים, הולכי רגל, רוכבי אופניים וכו'.

 

מה עומד מאחורי החוק?

המטרה של החוק היא למנוע מצב שבו אדם ששייך למעמד סוציו- אקונומי נמוך נפגע פגיעה פיזית בתאונת דרכים, ואין ברשותו סכום מספיק על מנת לממן לעצמו הוצאות של טיפול רפואי. במקרים של חיים ומוות, המעמד הסוציו- אקונומי של אדם לא אמור להכריע האם הוא יקבל טיפול רפואי או לא.

 

מה הפיצוי שמעניק לי הביטוח?

ע"פ החוק, אדם הנפגע בתאונת דרכים ונהג ברכב המבוטח בביטוח חובה, יהיה זכאי להחזרים על הוצאות רפואיות בגין התאונה, כיסוי על אובדן השתכרות, פנסיה, פיצוי על הסבל שנגרם, כיסא גלגלים אם יש צורך, החזר על הוצאות במידה והאדם לא מסוגל לתפקד עצמאית וכו'.

 

באילו מקרים לא תקבלו פיצוי?

אם נהגתם ברכב שלא מבוטח בביטוח החובה, לא תקבלו פיצוי כלל. בנוסף, במידה והנהג היה תחת השפעת אלכוהול או סמים או שנהג ברכב בלי שהיה לו רישיון בתוקף, ההוצאות בגין תאונת דרכים לא יכוסו כלל.

 

ביטוח מקיף

בניגוד לביטוח החובה, ביטוח מקיף לרכב הוא ביטוח אופציונלי. ביטוח זה נקרא גם ביטוח רכוש. הביטוח מעניק מעניק כיסוי על נזקים ברכב המבוטח. מדובר בנזקים הנגרמים לא רק כתוצאה מתאונת דרכים, אלא גם כתוצאה מפריצות, פגיעות ברק, שיטפונות, חבלות ברכב וכו'. העלות של ביטוח מקיף משתנה ממקרה למקרה, ונקבעת ע"פ מספר פרמטרים, הקשורים לאדם הנוהג ברכב וכן לרכב עצמו. ככל ששווי הרכב גבוה יותר, כך עלות הביטוח גבוהה יותר. חברת הביטוח גם בוחנת פרמטרים כמו סוג הרכב, שנת ייצור, סוג המנוע, האם הוא רכב שנחשב "גניב" וכו'. בנוסף, ככל שיש יותר נהגים הנוהגים ברכב, הפרמיה עולה, וככל שגיל הנהג צעיר יותר, כך גם כן עולה הפרמיה.

 

ביטוח צד ג'

הביטוח המקיף כולל בתוכו גם ביטוח צד ג'. במידה ואדם הנוהג ברכב המבוטח בביטוח מקיף גרם נזק לרכוש של צד ג' – רכב, אופניים, שער כניסה וכו', הביטוח יכסה את המבוטח.

 

אז באילו ביטוחים כדאי לי לבטח את הרכב שלי?

אין ספק שלא כדאי לכם לעלות על הרכב בלי ביטוח חובה. אם ברשותכם רכב ששוויו נמוך, יכול להיות שלא ישתלם לכם לרכוש את הפוליסה של ביטוח מקיף, אלא לרכוש ביטוח צד ג' בלבד.

רכב מבוטח