אנדרויד Q – אנדרויד 10

שתפו את הכתבה עם חבר/ה עכשיו!

כתבות נוספות בנושא

רוצים להנות מהאנדרויד החדש על המכשיר שלכם? אם יש לכם מכשיר פיקסל – אתם כבר יכולים – קראו כאן את כל ההנחיות והדרכים לעשות זאת.

כצפוי, כמו בכל שנה, גוגל משחררת את הגרסה החדשה של אנדרויד – השנה – אנדרויד 10 – אנדרויד Q. וכמו בכל שנה יוצאת גרסת ביטא לא יציבה באזור מרץ-אפריל שאותה אפשר להוריד ולהתקין במכשירי פיקסל מטעם גוגל (ואי אפשר, בנתיים, באף מכשיר אחר), ועד אוקטובר – מועד יציאת מכשיר פיקסל חדש לשוק – נקבל גרסה יציבה ושמישה לחלוטין.

האם אני יכול להתקין את האנדרויד החדש – אנדרויד Q – אנדרויד 10 – על המכשיר שלי?

כאמור, תהיו חייבים מכשיר גוגל פיקסל ביד – כל פיקסל יתאים – החל מהראשון ועד השלישי שיצא לאחרונה.

נדגיש שוב כי מדובר בגרסת בטא למפתחים ומשתמשים נסיוניים – הגרסה הזו עדיין אינה יציבה וסביר להניח שמכילה באגים רבים ומציקים. הבטא הזו נועדה בעיקר למפתחי אפליקציות, כדי שיבינו את המהות של מה שהשתנה בגרסה הזו, ויתאימו את האפליקציות שלהם בהתאם.

משתמשים פרטיים – אנא חשבו פעמיים לפני שאתם מתקינים את הגרסה הזו על המכשיר שלכם. אם בכל מקרה, אתם מעוניינים להנות מאפשרויות ההרשאות החדשות, ניהול הגישה למיקום שלכם, שידרוגים בתריס ההתראות, שדרוגים בגלישה ובניהול הרשתות שלכם, מצב לילה יעיל יותר ועוד שלל שינויים שמוצעים באנדרויד 10  , אתם מוזמנים לעקוב אחרי ההוראות במאמר זה ולהתקין את הגרסה על המכשיר האישי שלכם.

אם אתם מעדיפים לחכות קצת עד שהגרסה תתייצב – המתינו עד לקראת סוף השנה לפחות, גוגל תתקן את הבאגים והכשלים תוך כמה חודשים והמכשיר שלכם כבר יתעדכן אוטומטית לקראת סוף השנה (עבור מכשירי פיקסל, מכשירי LG ודומיהם עם אנדרויד כמעט טהור מיד אחר כך, ומכשירים של סמסונג וחברות שמשנות את מערכת ההפעלה כולה – יתכן והעדכון לא יגיע לעולם או יגיע רק למכשירים חדשים באיחור של כמה חודשים).

נדגיש דבר נוסף, תהליך ההתקנה הוא יחסית פשוט ולא מסוכן, אבל יתכן ותרצו לחזור לגרסה קודמת – אנדרויד פאי 9 – אחרי שתתנסו עם הגרסה הנוכחית, במידה וכך תרצו תאלצו לאפס לחלוטין את המכשיר שלכם – כולל כל הזכרונות.

אנרואיד Q

גבו את מכשירכם

מאוד חשוב לגבות קודם כל את כל התוכן שעל המכשיר שלכם. דרך מסך ההגדרות, עברו ל"מערכת", יש שם לחצן שעליו כתוב "גיבוי". פה תראו אפשרויות לגיבוי נתונים ובחירת הנתונים לגיבוי, סיכוי סביר שהכל מכוון שם כבר לגיבוי תמידי מתעדכן לבד – הידד!

בכל אופן – היינו ממליצים לתת לאנדרויד לגבות את הנתונים שעל המכשיר שלכם כל הזמן! במידה ורק כעת אפשרתם את האפשרויות שם, אפשרו למכשיר מעט זמן לסיים את הגיבוי. זה עשוי לקחת זמן רב ובמקרים מסויימים אפילו שעות, במידה והוא צריך לגבות גם את כל תיקיית התמונות והסרטונים שלכם (למרות שסביר להניח שזה מגובה אוטומטית כבר).

אל תתחילו את שדרוג הגרסה לפני שהכל גובה – תמונות וסרטונים, וואטס אפ (ניתן לגבות את תוכן הוואטס אפ שלכם דרך תפריטי הוואטס אפ עצמו), אנשי קשר, אפליקציות, הודעות SMS  וכדומה. הגיבוי הזה מצויין, אבל אינו מושלם, היו ערים לאפשרות שגם אם תגבו הכל לפני, תתקינו אנדרויד Q, ותרצו לחזור אחורה לאנדרויד P – דברים עשויים להרגיש לא 100% כתמול שלשום.

הרשמו לתוכנית התקנת הבטא של אנדרויד 10 של גוגל

יש דרך להתקין את האנדרויד החדש באמצעות פריצה של ה-bootloader של המכשיר שלכם – החלק התוכנתי שאחראי על הפעלת המכשיר. הדרך הזו מסוכנת ולא מומלצת, למרות שבתיאוריה אפשר להתקין ככה איזה אנדרויד שאתם רוצים על איזה מכשיר שתחפצו – לא רק על מכשירי פיקסל, אבל הפעולה יכולה להפוך את המכשיר שלכם ללא שמיש לחלוטין. הדרך הבטוחה יותר – גוגל מאפשרת לבעלים של מכשירי פיקסל להרשם לתוכנית הבטא של גרסת אנדרויד חדשה שיוצאת באמצעות חיבור לחשבון הגוגל שלהם בעמוד הבא:

https://www.google.com/android/beta

בעמוד יש כפתור לצפיה במכשירים שמאופשרים להתקנת גרסאות בטא (פיקסלים, כאמור), לאחר שתלחצו עליו ותבחרו את המכשיר לעדכון – המכשיר יקבל התראה לעדכון באופן אוטומטי מבלי שתעשו דבר. אחרי הלחיצה על "הרשמה לבטא" יתכן ותאלצו לחכות מעט עד שהמכשיר שלכם יציע לכם את העדכון, והעדכון יראה ממש כמו כל עדכון שהוא – המכשיר יוריד את העדכון, יתקין אותו ויאתחל את עצמו במערכת ההפעלה החדשה.

במידה וההתראה לא מגיעה אל המכשיר שלכם אחרי שנרשמתם בקישור לעיל, תוכלו להכנס למסך ההגדרות במכשיר שלכם – "עדכון מערכת", ולאלץ את המערכת לבדוק האם קיים עדכון שממתין עבורכם – ורק אז העדכון יקפוץ למכשיר. אנחנו ממליצים קודם כל לחכות 24 שעות מרגע שנרשמתם לתוכנית הבטא ועד שאתם מנסים לאלץ את המכשיר לקבל את העדכון.

אחרי שהעדכון הושלם – בדקו שהכל תקין ושכל המידע שלכם קיים ושהעדכון עבר בהצלחה. שימו לב שמרגע זה – המערכת תעדכן אתכם שקיימים עדכוני תוכנה ותרצה להתקין אותם לעיתים תכופות למדי – שכן אתם מתקינים גרסת בטא נסיונית ויוצאים לה תיקונים באופן תכוף – אנחנו ממליצים בחום לעדכן את המערכת בכל פעם שזה מוצע לכם בהקדם האפשרי.

אם המכשיר שלכם לא מקבל את הבקשה לעדכון, תוכלו לאלץ אותו "אפילו חזק יותר" באמצעות צריבת רום אל מכשיר הפיקסל שלכם, גוגל מספקת על כך מידע ואת ההורדות הדרושות בעמוד הבא:

https://developer.android.com/preview/download.html

ואם אין לי מכשיר פיקסל, מה האפשרויות שלי?

כמו שציינו, התקנה בצורה אחרת מסוכנת יותר, ואנחנו לא נכסה את ההוראות להתקנה על מכשירים שהם אינם גוגל פיקסל. רק נגיד שזה אפשרי ושברוב המקרים זה "עובר בשלום", והמידע כולו כולל מדריכים מפורטים ומלאים קיים באינטרנט ונגיש באמצעות חיפוש פשוט בגוגל.