[ לפני שקונים תופים אלקטרוניים – חובה לקרוא ! ] המדריך המקיף ביותר 2022

שתפו את הכתבה עם חבר/ה עכשיו!

כתבות נוספות בנושא

הקדמה

תופים אלקטרוניים הם כלי פופולרי בימינו בגלל הרבגוניות שלהם ומגוון הצלילים העצום. הם גם קלים לשימוש, וזו הסיבה שאולפנים מתחילים להשתמש בהם לעתים קרובות יותר.

תיפוף הוא חלק חשוב בז'אנרים פופולריים רבים, כולל רוק, בלוז, ג'אז וקאנטרי. מתופפים הם לעתים קרובות עמוד השדרה של קטע הקצב במוזיקת הרוק והבלוז.

[ רוצים לקנות תופים אלקטרוניים בזול – ולא רוצים להסתבך ?  פנו ליבואן הרשמי  ]

מערכת תופים

 

תופים אלקטרוניים החלו להופיע בתחילת שנות השישים והיו בתחילה חלק מערך תופים אלקטרוני. עם זאת, הם עשו את דרכם למיינסטרים ומשמשים כעת לספק חווית תיפוף מציאותית יותר.

במאמר זה נחקור את ההיסטוריה של תופים אלקטרוניים ומדוע הם כל כך פופולריים בקרב מוזיקאים ואוהבי מוזיקה בימינו.

המונח "תופים" מתייחס לסוגי תופים שונים, כולל תופים אקוסטיים, תופים אלקטרוניים,

המאמר יתמקד בתופים אלקטרוניים ומהם, היתרונות שלהם, ההיסטוריה של תופים אלקטרוניים.

מכונת התופים הראשונה הומצאה בשנת 1956. המתופף היה לוחץ על כפתורים כדי להפיק צליל תוף. עם זאת, מכונת התופים האמיתית הראשונה הופקה על ידי חברת ניפון קולומביה היפנית בשנת 1957. למכונת התופים הזו היו שישה מקצבים וצלילים מתוכנתים מראש.

גרסה מעודכנת של מכונת התופים היפנית הזו נוצרה על ידי ד"ר קישיוואדה בשנות השבעים שהוסיפו עוד 24 מקצבים ל -6 המקצבים המקוריים שניתן לנגן באמצעות מקלדת או קלט חיצוני. הגרסה המעודכנת אפשרה גם תופים אנושיים בעלי צליל מציאותי יותר שתוכנתו במחשב באמצעות סינתיסייזרים.

תופים אלקטרוניים זמינים כעת בשוק. הם הופכים כעת למיינסטרים. כעת תוכל למצוא אותם ברוב חנויות התופים.

תופים אלקטרוניים מספקים יתרונות רבים למתופפים. מתופפים יכולים להשתמש בהם לתרגול בכל מקום, בכל זמן, עם כל אחד ובכל נפח שהם רוצים. זה הרבה יותר נוח מאשר לנסות להקים ערכת תופים בחלל קטן או לנסות להיות בשקט בעת שימוש בתופים אקוסטיים בבית על ידי נגינה עם אוזניות.

אנו מקווים שמאמר זה יועיל לך בבחירת המערכת החדשה שלך !

הסבר של תוף

 

איך עובדת מערכת תופים אלקטרוניים ?

מערכת תופים אלקטרונית, המכונה גם ערכת תופים דיגיטלית, היא כלי נגינה אלקטרוני המורכב ממודול תופים אלקטרוני או דיגיטלי המפיק צלילים בתגובה לאותות טריגר.

ישנם סוגים שונים של טריגרים. הנפוץ ביותר הוא טריגר התוף האקוסטי, הלוכד את הרטט של סנפ או הטמטם באמצעות מיקרופון. המיקרופון הופך את גלי הקול לפולסים חשמליים, המפעילים את דגימות הקול המאוחסנות בזיכרון במודול. ניתן לשפר ערכת תופים אקוסטית בעזרת תופים אלקטרוניים בעלי יכולת MIDI שיכולים להפיק צלילים הרבה יותר מדויקים מאשר עמיתיהם האקוסטיים.

האבולוציה של האלקטרוניקה לתופים חלה עם ההתקדמות בטכנולוגיית המחשב ושיעורי תדר הדגימה המאפשרים צלילים אקספרסיביים הרבה יותר מאשר התופים המסורתיים לבדם מסוגלים לייצר.

התופים החשמליים המוקדמים ביותר נחקרו בשנות ה -90 של המאה ה -19 עם הופעתם של כלי נגינה אלקטרו-מכניים מוקדמים שהמציאו תומאס אדיסון, הארי בורליי ואלישע גריי. דוגמה בולטת הייתה "לוח המרגמות" של בורלי.

אחד התופים החשמליים המסחריים המוקדמים ביותר היה גיטרת פלדת הדוושה "ביט בוקס" Ro-Pat-In שפותחה על ידי רוי קנאפ בשיתוף עם ביל ליר. גיטרת הפדאל פלדה חוברה למגבר עוגב האמונד וארון רמקולים.

[ ראו כאן מדריך עדכני לבחירת מערכת תופים אלקטרוניים ב- וואלה! ]

כלי נגינה

 

מהו תוף אלקטרוני ?

תוף אלקטרוני הוא מכשיר אלקטרוני או דיגיטלי המפיק קול תופים. במקרים מסוימים הם משמשים במקום תופים אקוסטיים, שבהם הם משמשים לקבלת צליל תופים מציאותי יותר, או כאשר זה לא מעשי לשאת כמויות גדולות של ציוד. חלקם משתמשים בערכת תופים אלקטרונית כדי להשלים את ערכת התופים האקוסטית שלהם.

מערכות המסחריות הראשונות שהוצגו למכירה,  על ידי חברת Roland Corporation בשנת 1980.

[1] מערכות תופים אלו התקדמו טכנולוגית הן במורכבות והן באיכות הצליל מאז. עם הכנסת ספריות מוסיקה הכוללות מקצבים וסאונדים שונים לדוגמא, מערכות תופים אלקטרוניות מתקדמות רבות כוללות כעת צלילים מותאמים אישית המאפשרים ביטוי רב יותר מבעבר.

תופים אלקטרוניים רבים מיועדים לניידות וניתנים לקיפול או לפירוק לצורך הובלה וניוד קל, וגם זה מאפשר לאחסן אותם בקלות כאשר אינם בשימוש.

תופים

 

סוגים של מערכות תופים אלקטרוניות

ברכישת סט תופים אלקטרוני, יש לקחת בחשבון כמה דברים תחילה.

הדבר הראשון הוא סוג רפידות התופים שאתה רוצה להשתמש בהן. ישנם שלושה סוגים של ערכות תופים אלקטרוניות: מערכות תופים עם רפידות הדק, מערכות תופים עם רפידות רשת ומערכות תופים עם רפידות ופדלים.

לסט תופים עם רפידות ההדק יש גומי או משטחים דמויי לבד, העשויים מחומר סינטטי. הצליל מופק כאשר המתופף פוגע במשטח התוף בעזרת מקש תוף. ראשי התופים הללו עמידים יותר מראשי רשת, אך לא ניתן לכוון אותם בדיוק מכיוון שזה תלוי בסוג החומר המשמש על הראש לדגם המסוים הזה.

סביר יותר שלראשי תוף רשת ייצרו תדרים גבוהים יותר מזה שהגומי או הלבד המסורתיים.

מערכות תופים אלקטרוניות הן מכשירים מוזיקליים אלקטרוניים היוצרים צלילי תופים באמצעות סינתיסייזרים.

ישנם שני סוגים עיקריים של מערכות תופים אלקטרוניות – תיפוף לינארי ותופים מדוגמים.

תופים ליניאריים מפיקים צליל רציף שישתנה בנפחו בהתבסס על מהירות הקצב ואילו תופים מדוגמים ישמיעו דוגמאות צליל שונות עבור כל שיר.

ישנם סוגים רבים ושונים של מערכות תוף אלקטרוניות. חלקם כוללים:

1.מכונות תופים, 2. רפידות תופים,  3. ומערכות תופים אלקטרוניות מלאות.

1.מכונת תופים היא סוג בסיסי של מערכת תופים אלקטרונית שיכולה להיות שימושית מאוד למי שרק נכנס לעולם התופים האלקטרוניים. סוג זה פועל על ידי השמעת צליל מוקלט או מסונתז מראש ממגוון אפשרויות הניתנות לתכנות באמצעות לחצנים או מכשיר MIDI חיצוני.

2.רפידות התופים אינן דורשות חשמל ומגיעות בגדלים וצורות שונים בהתאם להעדפת המשתמש.

3.מערכות תופים אלקטרוניות משלבות את התכונות והפונקציונליות הטובות ביותר הן ממכונות תופים והן מתופים חשמליים כדי להעניק למשתמשים חוויה טבעית יותר בעת נגינת כלי הנגינה שלהם, ואלו תופים אלקטרוניים מומלצים ביותר.

מערכת חדשה

 

מותגים של מערכות תופים אלקטרוניות

מערכות תופים אלקטרוניות הופכות פופולריות יותר ויותר עם הופעתן של טכנולוגיות חדשות. מתופפים יכולים כעת לקבל מגוון רחב יותר של צלילים במערכות שלהם מבלי שתצטרכו לרוקן את חשבון הבנק. תופים אלקטרוניים מעניקים למתופף מגוון סוגים של תופים, מצלתיים וכלי הקשה אחרים מהם הם יכולים לבחור על מנת להפיק צליל מבוקש.

להלן מספר מותגים המציעים מערכות תופים אלקטרוניות מומלצות:

HXM

ALESIS

ROLAND

ימאהה

KORG

עולם הערכות התופים האלקטרוניות הוא עולם תחרותי.

תופים אלקטרונים

 

מחירים של תופים אלקטרוניים

תופים אלקטרוניים הופכים פופולריים בשל יכולתם לחקות תופים אקוסטיים.

תופים אלקטרוניים הם הטרנד החדש ביותר בתעשיית המוזיקה. הם זולים יותר מאשר עמיתיהם האקוסטיים וניתן להשתמש בהם ליצירת מגוון צלילים שונים. הם גם פחות מסורבלים כך שקל יותר להעביר אותם.

יש שונות עצומה במחיר התופים האלקטרוניים. המחירים של תופים אלקטרוניים משתנים מאוד בהתאם לדגם שאתה רוצה לרכוש, ואתם יכולים למצוא אותם בטווח של 1800 ₪ ועד  ל- 15,000 ₪.

התכונות ואיכות הצליל קובעות את המחיר של המערכת תופים. אך ישנם גורמים אחרים כמו נחיצות, נוחות ואמינות.

המחירים משתנים באופן משמעותי בהתאם למקום שממנו אתה רוכש את מערכת התופים האלקטרונית שלך, למשל אם מדובר בקמעונאי או בחנות מקוונת או דרך יבואן תופים אלקטרוניים. בדרך כלל יהיה ליבואן מחיר זול יותר מכיוון שהוא קונים ישירות מהיצרנים ואז מוכרים לצרכנים במחירים זולים יותר.

מתאם

 

מודול של תופים אלקטרוניים

מודול התופים האלקטרוניים הוא כלי הקשה אלקטרוני. הם משמשים בעיקר בייצור וביצוע מוזיקה, ולמעשה הם ה"מוח" של המערכת. תפקידו של המודול הוא לרכז את כל חלקי המערכת ולקבל מהם את ה"אותות", והמרה שלהם לצליל.

המודול אחראי ליצירת צלילים ומקצבים שהנגן יכול להוסיף להם עוד תיפוף. המודול דומה יותר לסינתיסייזר מסורתי, אך מיועד לתופים.

מודול התופים האלקטרוניים הוא פיסת חומרה שיכולה לאחסן ולהפיק צלילי תופים באופן דיגיטלי. מודולים נתפסים לעתים קרובות כאלטרנטיבה לסינתיסייזרים אנלוגיים ולמכונות תופים בשל הרבגוניות והמחירים שלהם.

חלק מהיצרנים כוללים את המודול עם אלמנטים אחרים כגון בקר מידי באיכות גבוהה, רצף מובנה ואפקטים כמו ריברב או דחיסה. כך הופך המודול למערכת תופים אלקטרונית קומפקטית שלמה.

ניתן לנגן על תופים אלקטרוניים בעזרת מקלות תופים או מקלדות. שתי שיטות אלו הן הדרכים הנפוצות ביותר בהן משתמשים אופרטורים כדי להפעיל אותן.

תמונת הסבר

 

אוזניות של תופים אלקטרוניים

אוזניות יכולות לשמש מתופפים לנגינת תופים אלקטרוניים. הם יכולים לעזור בשמיעת הצליל והתחושה של התווים והפעימות השונות תוך כדי נגינה.

אוזניות הן אביזר חיוני למתופפים. אוזניות מונחות מעל הראש לשימוש עם תופים אלקטרוניים. האוזניות משמשות להגברת צליל התופים שמנגן המתופף.

עיצוב האוזניות משתנה בהתאם ליצרן אך ישנן תכונות נפוצות הקיימות כמעט בכל העיצובים שנוצרו על ידי חברות שונות.

אין זה מוגזם לומר שאוזניות של תופים אלקטרוניים חשובות לא פחות מהכלי עצמו. במילים אחרות, אם אתה רוצה לקבל צליל טוב מהתופים שלך, אתה באמת צריך למצוא להם את האוזניות הטובות ביותר.

מערכת אלקטרונית

 

הרכבה של תופים אלקטרוניים

הרכבת התופים האלקטרוניים שונה באופן משמעותי מהרכבת התופים האקוסטיים.

אדם שאינו מאומן בהרכבת תופים אלקטרוניים, סביר להניח שיכשל בהרכבתם בצורה נכונה. טכנאי תופים ותיק יידע להרכיב את התופים בזהירות רבה ובדיוק. לכן מומלץ לעבוד במדויק ע"פ הוראות הרבה של היצרן המצורפות למערכת התופים.

הרכבה לא נכונה עלולה להוביל לתסכול ולצליל באיכות ירודה בעת נגינה על מערכת תופים אלקטרוניים.

תופים רגילים

 

תופים אלקטרוניים VS תופים אקוסטיים

תופים אלקטרוניים הם לרוב יקרים ועמידים יותר מתופים אקוסטיים, אך הצליל שלהם שונה במעט.

תופים אקוסטיים הם מכשירים העשויים מעורם של חיה כלשהי הנמתחת על מסגרת או ראש תוף ליצירת רעידות כאשר הם נפגעים במקלות או בידיים.

אין דרך להפוך תוף אקוסטי לאלקטרוני כי זה ידרוש שינוי בתכונותיו הפיזיות.

עם זאת, למי שמעוניין להיכנס לנגינת תופים או למי שזקוק לכלי נייד יותר יגלה שתופים אלקטרוניים מהווים אלטרנטיבה מצוינת. הם יכולים להיות גם רועשים כמו שאתה רוצה שהם לא צריכים שום מקור כוח חיצוני.

 

כלי נגינה

 

תופים אלקטרוניים פופולריים יותר מתופים אקוסטיים בימינו.

בעבר נתפסו תופים אלקטרוניים כחידוש עם שימוש מוגבל. הם שימשו בעיקר להופעות חיות של אמנים מפורסמים, אך הם החלו להתקבל באופן נרחב יותר להקלטות אולפן. הדור החדש של מתופפים משתמשים בתופים אלקטרוניים יותר מאשר אקוסטיים מכיוון שקל יותר להיות איתם יצירתיים והם יכולים להתעדכן בעולם הדיגיטלי.

תופים אקוסטיים טובים יותר לביצועים מכיוון שיש להם מגוון רחב יותר של צלילים, במיוחד כאשר הם מנוגנים בעוצמות גבוהות.

הסבר מקיף על תופים

 

היתרונות של תופים אלקטרוניים כוללים את הדברים הבאים:

– אפשר לנגן בשקט

– לא נוצרת הפרעת צליל אקוסטית

– הצליל קל לשינוי וניתן לשנות אותו בהתאם לרמת המיומנות של השחקן

-ניתן לאחסן את ערכת התופים מבלי לתפוס הרבה מקום

 

יתרונות נוספים של תופים אלקטרוניים:

תופים אלקטרוניים יכולים להפיק צלילים ריאליים יותר מאלו אקוסטיים, והם זולים יותר.

לדוגמה, בעת נגינת תופים אלקטרוניים, אתה יכול לשנות את עוצמת הקול של כל תוף בעזרת ערכת תופים אלקטרונית. אתה יכול גם להשתמש באפקטים כמו reverb או הד כדי להפוך את הצליל למציאותי יותר.

זה לא אפשרי עם תופים אקוסטיים – אתה צריך להיות בחדר גדול כמו אולם קונצרטים בשביל האפקט הזה.

ישנם יתרונות רבים בשימוש בתופים אלקטרוניים. ערכות תופים אלקטרוניות ניידות יותר, מספקות מגוון רחב יותר של צלילים וניתן להשתמש בהן בשידור חי או באולפן. המתופף יכול גם לשנות את הצליל וליצור מקצבים וקצבים חדשים ושונים.

[ ראו כאן עוד מדריך בנושא תופים אלקטרוניים ]