3 בעיות רפואיות בעיניים שאתם חייבים להכיר – ואיך מטפלים בהן

שתפו את הכתבה עם חבר/ה עכשיו!

כתבות נוספות בנושא

זוג העיניים שלנו הן איברים חיוניים ורגישים במיוחד. ישנן מספר מחלות או בעיות רפואיות הנוגעות לעיניים והן עלולות לגרום לחוסר נוחות רבה, פגיעה בתפקוד ואפילו להוביל לזיהומים או לסיבוכים חמורים יותר. בואו נדבר על שלוש בעיות רפואיות הקשורות לעיניים שלנו, איך ניתן לזהות אותן ומה הדרכים הטובות ביותר לטפל בהן?

 

פטרגיום

מדובר בסוג של גידולים של פני שטח העין. פטרגיום הוא למעשה גידול שמנוני בעל מרקם דמוי עור גס, המתפתח על גבי הלחמית שעל פני הלובן של העין. פטרגיומים מתחילים בדרך כלל כגוש קטן וצהבהב ולאחר מכן גדלים לכיוון הקרנית. גידולים אלו הם שפירים מבחינה רקמתית אך בעייתיים מאחר שיכולים להפריע לראייה אם הם חוסמים חלק גדול מן הקרנית.

במרבית המקרים, פטרגיום אינו מצריך טיפול כל עוד הוא קטן ואינו חודר אל הקרנית. כאשר הפטרגיום מתקדם, ניתן להסירו בניתוח קטן באמצעות סכין או לייזר. שיעור החזרה של פטרגיומים לאחר הסרה כירורגית גבוה, ולכן בדרך כלל יומלץ על טיפול תרופתי לאחר הניתוח כדי למנוע גידול בעין שחוזר וכטיפול מונע לייצור גידולים שפירים או ממאירים תוך עיניים נוספים.

בעיה בעיניים

קטרקט

הקטרקט מתאר התעכרות של העדשה בעין, הגורמת להפרעה בראייה ולירידה בחדות הראייה. מצב זה נגרם בדרך כלל כתוצאה מתהליך ההזדקנות הטבעי, אך עלול להיגרם גם מגורמים משתנים כמו חשיפה לקרינה, סכרת, טראומה לעין או שימוש ממושך בתרופות מסוימות העלולות לגרום לנזק.

סימנים נפוצים של קטרקט כוללים ראייה מטושטשת או מעורפלת, קושי בראיית פרטים קטנים, הבחנה גרועה בצבעים, רגישות מוגברת לשמש וסנוור. במצבים מתקדמים, הקטרקט עלול לגרום לעיוורון חלקי או מלא.

הטיפול המומלץ בקטרקט הוא ניתוח להחלפת העדשה המועכרת בעדשה מלאכותית ובריאה. ניתוח קטרקט הוא מהניתוחים הנפוצים והבטוחים ביותר בעולם הרפואי ואורך זמן קצר מאוד, ברוב המקרים תינתן הרדמה מקומית בלבד.

 

גלאוקומה

גלאוקומה היא מחלה ניוונית של עצב הראייה, הנגרמת לרוב מלחץ תוך-עיני גבוה מדי. לחץ זה עלול לגרום לנזק בהדרגה לעצב הראייה ולאזורים אחרים בעין, מה שמוביל להגבלת שדה הראייה ובמקרים חמורים – לאיבוד הראייה הסופי.

הגלאוקומה אינה גורמת לסימפטומים מובהקים בשלבים המוקדמים שלה, ולכן חשוב לעבור בדיקות גילוי מוקדמות ומעקב רפואי סדיר. סימנים אפשריים לגלאוקומה בשלב מתקדם יותר כוללים כאבי ראש, הקאות, רגישות לאור, וצמצום שדה הראייה הפריפריאלי או המרכזי.

טיפול בגלאוקומה כולל לרוב שימוש בטיפות עיניים להפחתת לחץ התוך-עיני, אך במקרים מסוימים עשוי להידרש גם טיפול ניתוחי כגון ניתוח לייזר או ניתוח לניקוז מי העיניים. במידה ואתם חווים תסמינים אלו, יש לגשת לבדיקה רפואית בהקדם.

 

לסיכום

בעיות עיניים שונות עלולות לפגוע באיכות הראייה ובבריאות העיניים. למרבה המזל, בזכות התקדמות הרפואה, קיימות כיום שיטות טיפול מגוונות לכל אחת מבעיות אלו, שעשויות לא רק להקל על התסמינים אלא גם למנוע הידרדרות ולאפשר שיפור משמעותי באיכות החיים והראייה.

טיפול בעיניים